Київ
Чим повинні займатися діти у школі? Переваги та… переваги проектної діяльності
12.11.19
574

Чим повинні займатися діти у школі? Переваги та… переваги проектної діяльності

Уявіть світ, у якому учні, приходячи зі школи, без проблем можуть застосувати знання на практиці. Не просто занотувати завчений матеріал, щоб потім добре здати тест, а практично застосувати, розуміючи кожен етап своєї роботи. Уявили? Круто ж!

Проектний підхід до навчання має безліч переваг. Ми у КМДШ переконуємося у цьому вже 8 років існування школи. Запитуємо Ірину Лемесєву, вчителя хімії, чому учні в КМДШ так поспішають на заняття Наукових клубів, що таке проект у школі та розвитку яких навичок сприяє застосування проектного підходу.

Що таке проектна діяльність у школі   

Метод проектів – це система навчання, у процесі якої учні здобувають знання шляхом планування та виконання практичних завдань (проектів). Діти не лише теоретично опрацьовують матеріал, а одразу мають змогу закріпити знання практичним способом. Що важливо – не за готовим алгоритмом, а самостійно досліджуючи явища та процеси.

Через практичні дослідження на заняттях діти зможуть застосовувати знання з природничих дисциплін у повсякденному житті. У цьому і полягає головна мета проектної діяльності.

Наприклад, на одному із занять хімії ми практичним способом досліджували вміст нітратів у ранніх овочах та дізналися, які є способи зменшення їх кількості.

Окрім знань у певній галузі, що дає дітям метод проектного підходу? Які навички охоплює?

За допомогою проектного навчання розвиваються основні навички: робота в команді, критичне та креативне мислення, медіа- та комп’ютерна грамотність, вміння планувати та презентувати результати роботи. А ще під час створення проектів діти підвищують власну самооцінку.

Проектна діяльність у школі дозволяє вчасно розкрити таланти і здібності учнів, сформувати індивідуальний вектор розвитку кожної дитини, допомогти учню перестати боятися «складних» предметів та підвищує мотивацію до навчання. Ось як у КМДШ – учні поспішають на хімію та завжди готові до нових викликів.

Які бувають проекти

Проекти можуть бути різними:  дослідницькими, інформаційними, творчими, предметними або інтегрованими. Вони можуть виконуватися індивідуально або групою дітей, можуть тривати один урок або навіть декілька місяців.

Наприклад, тривалим був проект, коли учні п’ятих класів вирощували насіння та досліджували умови проростання квасолі. У ході роботи ми дізналися, що існує спосіб вирощування рослин на штучних середовищах без ґрунту (Гідропоніка). Цей спосіб сьогодні дозволяє отримувати високі врожаї, кращої якості і за більш короткий термін.

Найбільш цікавими є проекти, над якими учні працюють протягом року на заняттях Наукових клубів, поглиблюючи знання з певних предметів. Глибоке занурення в один предмет підтягує знання з інших, без цього неможливо формування наукового мислення і світогляду особистості.

Наприклад, щоб виконати проектну роботу «Барометр Фіцроя. Штормглас. Погода в маленькому флаконі» учням, окрім знань з хімії, знадобилися ще знання з історії, географії, фізики та метеорології.

Більшість проектів ми інтегруємо між декількома дисциплінами для кращого засвоєння матеріалу. Таким чином дитина вчиться комплексно сприймати світ та розуміти взаємозв’язок між усіма процесами. Саме тоді  приходить розуміння, що світ єдиний і неподільний, і вивчати його можна тільки цілісно та інтегрально.

Яку роль повинен виконувати вчитель у процесі проектної діяльності учнів

Вчитель виступає модератором, це варто чітко розуміти. Вчитель повинен співпрацювати з учнями, стимулювати та направляти дослідницьку діяльність, а не давати готові відповіді. Учні повинні самостійно дійти до певних висновків, шукаючи різні способи вирішення питань.

Проектна діяльність у школі – важлива складова навчального процесу. Чи не найголовніша. Дитина не може пізнати світ, просто зазубрюючи черговий параграф зі шкільного підручника. Потрібно постійно відшуковувати взаємозв’язок між явищами та процесами. А це можливо тільки при практичному підході. Тоді ми виховаємо свідомих громадян, компетентних фахівців та просто щасливих людей.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вам може бути цікаво
Більше матеріалів
Цікаве від КМДШ без спаму
Отримуйте корисні статті, новини та анонси подій
Ваше ім'я *
Помилка заповнення
E-mail *
Помилка заповнення
Підписатися

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: