Київ
Як розвинути навички критичного мислення
23.04.17
4510

Як розвинути навички критичного мислення

Якщо ваше мислення розпливчасте чи помилкове, то може трапитися, що прийняті рішення призведуть до неочікуваних наслідків. Навички критичного мислення сприймаються як належне. “Звичайно, я вмію думати!”- можете сказати собі ви.

ПИТАННЯ В ТОМУ, НАСКІЛЬКИ ДОБРЕ ВИ ДУМАЄТЕ ТА НАСКІЛЬКИ ДОБРЕ У ВАС РОЗВИНЕНІ НАВИЧКИ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ?!

Навичка 1: Оцінюйте об’єктивну реальність.

Наше мислення може бути ефективним тільки в тому випадку, якщо воно ґрунтується на реальності. Реальність є об’єктивною та існує незалежно від ваших бажань, примх і цілей. Критичне мислення та мислення як таке буде продуктивним доти, поки ви здатні точно сприймати та інтерпретувати цю реальність. Це вимагає об’єктивності – можливості розділяти поняття «що є» на даний момент, від того, у що ви вірите або хочете вірити.

Навичка 2: Будьте готові до сприйняття інформації.

“Критичне” не дорівнює “непримиренне”. Розум, що не готовий до сприйняття інформації, відрізаний від реальності. Людини, яка думає таким чином, дуже легко впізнати. Вона має жорсткий набір думок і установок, які не піддаються обговоренню. Такого мислителя складно зрозуміти, бо для цього необхідні певні спростування. Якщо вам здається, що ви говорите зі стіною, то, можливо, ви зіткнулися саме з такою людиною. Однак бути відкритим до сприйняття інформації не означає, що ви не повинні відстоювати правду, яка вам відома, а також підтримувати будь-яку точку зору. Правда зможе протистояти сумніву; лише ілюзія несе загрозу обміну думками.

Навичка 3: Не варто терпіти постійну і непродуктивну двозначність.

Більшість рішень, з якими ви маєте справу, містять певну частку двозначності, сіру зону між очевидними чорно-білими альтернативами. Це не аргумент на захист невизначеності. Щоб розвинути критичне мислення варто тренувати силу думки для становлення ясності. Неоднозначність часто є симптомом недбалості, неповного або ірраціонального мислення. Коли ви відчуваєте такий стан, варто ретельно вивчити ваше оточення, принципи, знання та ефективність вашого мислення. Знання є прогресивним пошуком ясності, а не невизначеності та розгубленості.

Навичка 4: Уникайте масових захоплень.

Коли певне поняття стає популярним, багато людей приймають його, тим самим стають частиною «натовпу». Це, як правило, свідчить про узгодженість, а не про критичне мислення. Дивіться (і думайте), перш ніж приєднатися до натовпу. Розвивайте власні уподобання.

Навичка 5: Проведіть межу між наглядом і логічним висновком, встановленими фактами і гіпотезами

Утримуйтеся від суджень, поки не будете впевнені, що володієте достовірною інформацією.

Ви можете поквапитися з висновками і потрапити в пастку. З іншого боку, коли ви володієте достовірною інформацією, то не варто боятися міркувати. Міркування є частиною процесу критичного мислення, застосуванням вашої здатності робити висновки про реальність.

Навичка 6: Зберігайте почуття гумору.

Ви не зможете мислити тверезо, якщо вам буде здаватися, що це питання життя або смерті. Здатність сміятися над собою і бачити гумор в інших ситуаціях часто допомагає зберегти ясність мислення і точки зору. Однак, будьте обережні зі сміхом, використовуваним в якості зброї, щоб очорнити ваші цінності або ж застосовуються як спосіб психологічного захисту. Такі методи вимагають серйозної відповіді.

Навичка 7: Розвивайте допитливість.

Світ повний речей, про які ви ще не знаєте. Цікавість – це ознака розуму, вільного і відкритого для сприйняття чудес реальності, що не боїться зіткнутися з невідомим для отримання нових знань. Мислитель вивчатиме нові способи, що допомагають по-іншому дивитися на речі і діяти. Навчання може стати пригодою, що супроводжується постійними та цікавими відкриттями, якщо ви прагнете до допитливості.

Навичка 8: Не сприймайте речі за номінальною вартістю.

У ранньому віці більшість із нас вчиться не вірити всьому, що ми чуємо. Уявіть собі, як би ми розчаровувалися, якби вірили всьому тому, що йдеться в телевізійній рекламі! Той же самий принцип критичного мислення треба застосувати до інформації, яку ми отримуємо зі ЗМІ, навіть до того, що називається «новини». Така інформація повинна бути «пережована» (а іноді і «виплюнута»), але не «проковтнута» цілком! Остерігайтеся упаковки, що приховує правду. Іноді велика коробка з химерним малюнком на ній має мало відношення до того, що заховано всередині. Відкрийте її і подивіться самі!

Навичка 9: Киньте виклик загальноприйнятій думці.

Кожна культура заснована на певних припущеннях, які є досить сумнівними, але їх не прийнято аналізувати критично. Галілео Галілей, італійський астроном і математик, постав перед інквізицією, бо він посмів поставити під сумнів “правду” про те, що Земля є центром Всесвіту. Навіть сьогодні члени Flat Earth Society (Суспільство Плоскої Землі) вважають, що світ плоский, як млинець! Ви не можете припустити, що те, що прийнято вважати істиною, дійсно нею є. Правда встановлюється в ході раціонального мислення, а не опитування громадської думки або обліку колишнього досвіду.

Навичка 10: Чиніть опір емоціям.

Емоції можуть затьмарювати розум. Коли ви відчуваєте захват або злість, ваші розумові процеси не будуть працювати так само, як тоді, коли ви знаходитеся в більш спокійному настрої. Розвивайте стійкість суджень у ситуаціях, в яких ваші емоції навмисне спровоковані навмисне лестощами, страхом або захопленням в той час, коли вам потрібно мислити критично. Це може бути спеціальною стратегією, націленою на те, щоб сфальсифікувати результат.

Навичка 11: Не варто автоматично приймати чийсь авторитет.

Заклик до влади є улюбленим рекламним трюком: голлівудські зірки, спортсмени та діячі поп-культури використовують його для просування будь-яких товарів. Ми радісно думаємо, що якщо він (або вона) говорить, що це відмінний товар, то так воно і є! Того факту, що йому платять мільйони доларів за рекламу, може бути досить, щоб сприймати його як авторитет.

Навичка 12: Не варто догоджати іншим.

Лестощі є одним з найбільш дієвих методів переконання. Якщо хтось починає лестити, то так і знайте, що вас хочуть переконати або привласнити ваші гроші. Іноді дуже важко відрізнити щирий комплімент від ретельно продуманої маніпуляції. Тому уважність та навички критичного мислення дуже знадобляться.

Навичка 13: Не варто завищувати свою самооцінку.

Дуже часто на наші рішення може вплинути бажання виглядати особливим чином перед самим собою або перед іншими людьми. Якщо ви занадто стурбовані тим, щоб постати в певному світлі, то ви можете говорити і робити речі, які насправді не підуть на користь вашим інтересам. Як тільки ви зрозумієте свою значимість, гра на публіку вже не здаватиметься вам такою принадною.

Навичка 14: Не забувайте про перспективи.

Коли ви перебуваєте в розпалі рішення важливого для вас питання, дуже легко втратити збалансований погляд на ситуацію. Розвивайте навичку розглядати питання в більш широкому спектрі. Ось один зі способів визначити перспективу: за шкалою від одного до десяти наскільки критичною є ситуація, якщо один – це припущення чи засохне рослина, а десять – ядерний вибух? Чи є ситуація настільки критичною, наскільки здається на перший погляд?

Навичка 15: Будьте в курсі негласних правил.

Іноді те, як ми себе поводимо, диктується негласними правилами. Якщо ви про них не знаєте, то ви не будете мати достатні знання для того, щоб прийняти мудре рішення. Якщо ви ознайомлені з ситуацією, то, швидше за все, ви знаєте правила (наприклад, не розхитувати човен, не ставити під сумнів думку боса, не сперечатися з професором). Якщо ви перебуваєте в незнайомій ситуації (або в чужій культурі), то слід бути дуже спостережливим або запитати тих, хто більше знайомий із нею. Це не означає, що ви повинні бути обмежені цими правилами, рекомендується просто їх знати.

Навичка 16: Будьте в курсі невербальних знаків спілкування.

Мовне спілкування становить лише половину того повідомлення, що намагаються до вас донести. Іншу частину повідомлення передають невербальними знаками, і вона може мати критичне значення. Ви повинні розвивати вміння сприймати і те, й інше. Якщо хтось веде себе спокійно, але при цьому болісно стискає вашу руку при рукостисканні, то у вас може бути привід засумніватися в тому, що говорить ця людина! Те ж саме трапляється, якщо хтось розтягується на спинці стільця і, позіхаючи, каже вам про те, як цікаві йому ваші ідеї. Чим ясніше ваше сприйняття фактів ситуації, тим чіткішим буде ваше мислення.

Навичка 17: Якщо на вас тиснуть, то варто зупинитися і подумати.

Імпульсивні рішення часто бувають помилковими. Ви можете виправдати це тим, що краще прийняти хоч якесь рішення, аніж не зважитися зовсім, але так трапляється вкрай рідко. Нерішучість є ознакою того, що у вас немає навичок, що сприяють прийняттю рішень. Імпульсивність, у свою чергу, говорить про те, що дуже скоро ви будете пожинати плоди помилкового рішення!

Навичка 18: Будьте вище ярликів і стереотипів.

Ярлики і стереотипи – це типи психічної стенографії, які можуть полегшити мислення і спілкування. Якщо ви потребуєте меблів на чотирьох ніжках, призначеної для сидіння, то найлегше попросити стілець та ігнорувати численні можливі варіанти дизайну і матеріалів. Проте, якщо ви перебуваєте в пошуку роботи, ви не повинні бути задоволені стереотипним описом того чи іншого роду занять. Вам потрібно точно знати, що насправді означає бути поліцейським, нейрохірургом або фінансовим аналітиком. Точно так же спілкування з людьми з різних верств суспільства і представниками різних культур може ускладнюватися наявністю стереотипів, які заважають побачити правду.

Навичка 19: Уникайте негативних розмов із самим собою.

Багато з того, що проходить крізь ваше мислення – це ваш внутрішній монолог. Ця розмова з самим собою часто приймає форму критичних суджень і поглядів про себе. Ваші навички критичного мислення можуть бути знищені розмовою з самим собою, який передає негативні повідомлення знову і знову, посилюючи негативну самооцінку ( «Я нічого не можу зробити добре», «Я просто не такий розумний, як всі інші») або ставлення («Нікому не можна довіряти »,« Школа – це марна трата часу »). Якщо тільки не замінити таке негативне мислення більш позитивною розмовою із собою. Це мимоволі вплине на ваші рішення. Основоположним елементом у такій зміні є підвищення самооцінки. Консультація є хорошим рішенням для такого роду проблем.

Навичка 20: Шукайте послідовність.

Ральф У. Емерсон якось написав: «Дурна послідовність є марновірством недалеких умів». Вдумлива послідовність, однак, є відмінною рисою ретельного, всебічного та критичного мислення. Послідовність і логіка є критеріями, що повинні застосовуватися завжди, що б ви не вирішували. Непослідовність часто використовується, аби приховати правду.

Навичка 21: Практикуйте співчуття.

Часто “критичне мислення” плутають з недовірою до всього, та іноді більш нестандартними та логічними можуть бути саме “сприйняття” та “прийняття” світу та людей. 

Існує індійська приказка, в якій говориться, що перш ніж засуджувати, ви повинні пройти милю у взутті іншої людини. Іншими словами, ви не повинні нікого засуджувати, перш ніж зрозумієте ситуацію загалом. Практикуючи цей тип співпереживання, ви зменшите ймовірність прийняття поспішних суджень, про які пізніше можете пошкодувати. Ви також можете виявити, що трохи розуміння полегшує більш глибоке розуміння думок людей і їх поведінки. Чим глибше ви будете розуміти себе та інших, тим мудрішими будуть ваші рішення.

Навичка 22: Приділіть час тому, щоб перевірити факти.

Якщо у вас немає достовірних фактів, то ваші рішення, ймовірно, будуть спотворені. У важливих питаннях, ви повинні спробувати отримати інформацію з перших рук. Якщо ви намагаєтеся прийняти рішення з приводу вибору кар’єри і хочете дізнатися про свої професійні навички, то найкраще пройти тест на профпридатність, ніж питати приятелів про те, що ви вмієте робити добре. Такий же тип мислення корисно використати щоб дізнатися про тонкощі певної професії, ґрунтуючись на загальноприйнятих нормах, а також на думках працівників, ніж на стереотипах, які можуть нести лише частина правдивої інформації. Ця інформація виходить з надійного джерела? Чи можете ви знайти інше джерело, що підтверджує цю інформацію? Якщо ви можете відповісти ствердно на ці питання, то можете бути більш впевненими у фактах, що можна використовувати в якості основи для прийняття ваших рішень.

Навичка 23: Перевірте достовірність вашої інформації.

Інформація може бути надійною, але не дійсною. Термін дії пов’язаний з відповідністю інформації контексту, в якому вона застосовується. Правдивою інформацією може виявитися те, що якщо запалити сірник, то вона загориться, якщо тільки ви не під водою або в вакуумі космічного простору! Контекст дуже важливий!

Навичка 24: Розвивайте вміння слухати.

Коли справа доходить до розмови, то ми чуємо те, що слухаємо. Уміння слухати – це ще один навик, який ми сприймаємо як щось належне, але дуже рідко використовуємо його настільки ефективно, наскільки ми думаємо. Як часто посеред розмови ви раптом розуміли, що інша людина поставила вам запитання, але ви його не почули? Як часто ви так стурбовані своїми власними думками, сидячи в класі, що навіть не чуєте, що говорить учитель? Це трапляється з усіма нами, що зайвий раз підтверджує той факт, що цей, здавалося б, простий навик розвивати дуже важко. Чим краще ви будете слухати, тим більш правильну інформацію отримаєте. Чим більш правильна інформація у вас є, тим більш якісними будуть рішення, які ви приймете.

Навичка 25: Пам’ятайте про нелогічне мислення.

Це одна з головних засад критичного мислення! Є цілі книги з філософії, присвячені логіці і тому, яким чином вона може бути спотворена. Стереотипи часто ґрунтуються на нелогічному мисленні, яке універсально застосовує специфічні характеристики, не перевіряючи їх або припускаючи зв’язок між двома не зв’язаними між собою подіями. Реклама зазвичай заохочує нелогічні асоціації: яловичина рекламується як «їжа для реальних людей» (що ж «нереальні» люди їдять?). Може здатися очевидним, що такі заяви смішні, але хтось платить великі гроші за ці ролики не просто так!

Навичка 26: Прислухайтеся до інтуїції.

У всіх нас є припущення з приводу тих чи інших речей. Ці припущення часто є результатом інформації, яка затримується на підсвідомому рівні. Це як коли ви відчуваєте, що хтось на вас дивиться, і вам потрібно лише підняти погляд, щоб у цьому переконатися. Не було жодної підстави вважати, що хтось дивиться на вас, але якимось чином ви це відчули. Інтуїція не може зайняти місце логічного мислення, але вона може розглядатися в якості цінного доповнення. Намагаючись бути більш обізнаними про вашу інтуїцію, ви можете збільшити вашу чутливість до такого роду інформації. Як тільки ви навчитеся володіти і довіряти такій інформації, ви зможете покращити свої навички прийняття рішень.

Оксана Буковська, кандидат педагогічних наук, директор КМДШ_Київ

©КМДШ


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вам може бути цікаво
Більше матеріалів
Цікаве від КМДШ без спаму
Отримуйте корисні статті, новини та анонси подій
Ваше ім'я *
Помилка заповнення
E-mail *
Помилка заповнення
Підписатися

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: