Київ
КМДШ_story#11. Стати екосвідомим – реально. Корисні інсайти
20.12.19
265

КМДШ_story#11. Стати екосвідомим – реально. Корисні інсайти

«Привіт! Мене звати Віка Рикова, і я бережно ставлюся до навколишнього середовища та планети в цілому. Питання сортування сміття мене турбує давно, серйозно займаюся цим чотири роки.»

Сьогодні спілкуємося з НАЙекосвідомішою особистістю КМДШ. Пані Вікторія Рикова та її 18 смайликів – команда однодумців, які з першого класу знають, що планета потребує нашої підтримки. Йдемо до великої мети усією школою.

Як ви розпочали своє екосвідоме життя

Починала з сортування пакетиків, пляшок, скла, макулатури. Якось в університеті один хлопчина почав збирати вторинну сировину на волонтерській основі та залучав до цієї справи інших небайдужих людей. Так як ця справа не була прибутковою, мало хто проявляв ініціативу, і через місяць все припинилося.

Але ми не здавалися. Згодом дізналися про станцію прийому вторинної сировини «Україна без сміття». Там приймали набагато більше видів відходів.

Пройшло вже чотири роки. Зараз я відмовилася від пакетиків, пластикових зубної щітки та вушних паличок, губок для миття посуду, пластикової тари. Наразі ми знайшли альтернативу всім цим шкідливим для природи речам. Нижче буду ділитися своїми секретами.

Сортування сміття увійшло в моє життя такою ж самою звичкою як вмивання щоранку та щовечора.

Про екосвідомість у КМДШ

Пам‘ятаю своє перше знайомство з КМДШ. Дуже гарна школа, сучасний дизайн і перше, на що звернула увагу (окрім огорожі з охороною та неймовірно стильного інтер‘єру), – це декілька контейнерів для сортування. Мене це так потішило. Нарешті я спілкуватимуся зі свідомими людьми, з якими можна розвивати цю тему на рівні навчального закладу. Прийняла рішення не відтягувати та взялася до справи одразу – твердо вирішила, що маю допомогти своїм першачкам розвинути екосвідомість. Уявляєте, ми з першого класу стали сортувати сміття в навчальному кабінеті!

Як відреагували діти?

Щире бажання дітей підтримати цю ідею мене підкорило. Я була вражена.

Розпочали ми зі звичайнісіньких поліетиленових пакетів, куди складали відходи. Діти звикли досить швидко. Навіть, коли в класі не було пакетів для сортування, вони мене запитували: «А куди мені це покласти?» Або коли в них була упаковка від соку чи печива, вони добросовісно несли мені та казали іншим однокласникам «Віддай це пані Вікторії. Це не можна викидати до смітника, адже це шкідливо для тварин». Їхня щирість доводить мене до сліз.

Наступний крок

На одному з тренінгів, я слухала про дизайн мислення. Мене дуже захопила ця тема, адже зручно та доступно організований простір дійсно може мотивувати людей до кращої та продуктивнішої праці. Саме тоді в мене і зародилася думка закупити в клас контейнери для сортування. Одразу їх замовила, а ще придбала для своїх смайликів плакати – як та що сортувати.

Для мене дуже важлива моя мета: бути відповідальною за споживання.

Викидаючи сміття у звичайний смітник, я відчуваю себе правопорушником. А закриваючи очі, як це роблять інші люди, співучасником злочину. Мені не байдуже майбутнє нашої планети.

Завдяки тому, що КМДШ впровадила екологічний проект для учнів, спостерігаю приємні метаморфози в колег та дітей. Більшість придбали власні пляшечки та чашечки для пиття водички. Мене тішить, що батьки також підтримали ідею відмовитися від пластикових стаканчиків та забезпечили дітей багаторазовими пляшечками. А головне, що дітям це подобається, вони навіть радять один одному, де краще купувати еко-товари.

Життя без пластику цілком можливе. В КМДШ точно. Беріть з нас приклад і розповсюджуйте цей корисний вірус по всіх куточках світу!

Поділіться вашими побутовими лайфхаками

  1. Найпоширеніші засоби гігієни – це вушні палички та вологі серветки. Так, вологі серветки – це пластик. Серветки не перегнивають і небезпечні для тварин, які їх можуть з’їсти. Отже… Пластикові вушні палички дуже легко замінити дерев‘яними, які перегнивають та зовсім не шкідливі. А вологі серветки можна замінити антисептичними спреями, паперовими серветками чи хустинками.
  2. Багато років поспіль не користуюся поліетиленовими пакетами. В мене є еко-торби, дуже стильні авоськи, торбинки для круп, овочів, фруктів. Навіть, коли я забуваю торбинки вдома, то просто чіпляю цінник на моркву чи помідор.
  3. За день в середньому людина використовує два паперових стакани (які зовсім не паперові), дві трубочки та дві пластикові кришечки для горнятка. Сьогодні в інтернет-магазинах можна придбати багаторазові компактні чашки, які легко складаються та можуть поміститися навіть у маленьку жіночу сумочку. Варто звернути увагу, що в деяких кав‘ярнях використовують паперові чи бамбукові трубочки. А також можна придбати свою особисту металеву.

 

4. В кожному домі є дуже небезпечний вид пластику для навколишнього середовища, про який ніхто не замислювався. Це губка для миття посуду. Вона повністю пластикова та під дією природних опадів розчіплюється на мікро пластик, який потрапляє у воду, яку п‘ють тварини.

Я користуюся натуральною губкою – люфою. Абсолютна безпечна для середовища та повністю натуральна. Також використовую джутову губку, кокосову та бамбукову щітки для каструль та пателень.

  1. Кожна людина неодмінно користується зубною щіткою. Звісно вона пластикова, ще й без маркування. А це значить, що не переробляється. Такі щітки можна здати на високотемпературне спалювання в «Україна без сміття». Для використання придбала бамбукову зубну щітку та з такого ж матеріалу кейс для неї.

Дуже сподіваюся, що мої лайфхаки будуть корисними іншим. Адже варто пам’ятати, що як би не прогресував світ, але залишатися людяними завжди буде в тренді.

Почитати/подивитись/застосувати

  1. Беа (Беатріс) Джонсон
    http://zerowastehome.com/
    Блог однієї з найвідоміших у світі активісток стилю життя Zero Waste. Її книжка в українському перекладі Тетяни Євлоєвоі має назву «Дім-нуль відходів».
  2. Plastic-Free: How I Kicked the Plastic Habitand How You Can Too, by Beth Terry. New York: Skyhorse, 2012.
  3. The Economic Injustice of Plastic, TED Talkby Van Jones, 2011.
    www.ted.com/talks/van_jones_the_economic_injustice_of_plastic
  4. Сайт Маріанни Бойко
    http://www.mariannaboyko.com/caregory/blog/
    На своєму сайті українська екоблогерка власним прикладом надихає чимало людей на екологічний стиль життя.
  5. Інтерактивна мапа стихійних сміттєзвалищ
    https://ecomapa.gov.ua/
    Це проект Міністерства екології та природних ресурсів України. За допомогою цієї мапи можна зареєструвати виявлене місце стихійного звалища сміття, ввівши точні координати та завантажити відповідні фото.

Улюблена цитата:

«Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять».

*КМДШStory – cерія життєвих історій про талановитих людей, що творять майбутнє разом з КМДШ. Більше цікавих історій про тих, хто працює поруч шукайте за хештегом #кмдшstory


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вам може бути цікаво
Більше матеріалів
Цікаве від КМДШ без спаму
Отримуйте корисні статті, новини та анонси подій
Ваше ім'я *
Помилка заповнення
E-mail *
Помилка заповнення
Підписатися

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: